Boktips

Jonas Eide går på vannet

Jonaseide
ForfattarBrigitte Rustad Wegener
Omtalt avSigrid Evjen Fønhus, Sør-Aurdal folkebibliotek
KategoriBarn og ungdom

Jonar Eide går på vannet er en ungdomsroman. Boka kom ut i 2025, og har fått særs gode kritikker. Boka handler om Jonas, en ungdomskolegutt som nærmer seg slutten av ungdomskolen.

Her lever det glade kaos, Jonas har til nå hatt en tilværelse der alt har gått på skinner – ingen store bekymringer og livet har stort dett vært en lek, men nå må han plutselig ta valg som kan påvirke han resten av livet.

Nå må han forholde seg til slitne lærere, venner som skal til Peru og en fest på en skoletur til Bergen! Og ikke nok med det – han blir dratt mellom to jenter, - Sofie som endelig etter mange år viser interesse og Jessica som er kristen og går med verdens styggeste lue.

Romanen er en humoristisk bok om å ha alle muligheter, men allikevel klare å rote det til på alle mulige måter. Den handler om vennskap, identitet og å finne ut hvor man egentlig hører hjemme.

Et lite utdrag:

«Hva kunne du tenke deg å drive med ?

– Hva da, drive??

– Ja, hva slags jobb ser du for deg?

Jobb. Hun kunne gjerne like godt spurt meg hvor jeg skulle begraves. Vær, rask, de beste plassene går først.»

Dette utdraget fanger boka – en blanding av humor, alvor og lettere panikk for møte med fremtiden!

Les, nyt og lær.

Fleire boktips